Rôzne

 

Pred istym casom sa nieco vravelo (myslim, ze nejaka konferencia na tuto temu) o hospodareni s pitnou vodou a jej udrziavani na nasom uzemi. Planuje sa nieco urobit v tomto smere? Dakujem

25.júna 2008 sa v rámci podporných aktivít na kandidatúru EHMK 2013 uskutočnila konferencia na tému Nová vodná kultúra. Partnerom radnice pri organizovaní medzinárodného seminára bola mimovládna organizácia Ľudia a voda. Jej zástupca Michal Kravčík vníma vysúšanie mestského prostredia ako faktor, ktorý „pôsobí ako horúca platňa, ktorá okrem presušenia vytláča mraky do horských oblastí. “ Prešov už niekoľko rokov sleduje postupné vysúšanie mestského prostredia, zhoršovanie klímy, presušenie ovzdušia a rast alergických ochorení. Receptom na tieto problémy môže byť vysádzanie zelene a pozitívna reakcia na Novú vodnú kultúru. S mimovládnou organizáciou Ľudia a voda spolupracujeme pri získavaní zdrojov na zlepšovanie podmienok pri zadržiavaní vôd na území mesta.


Preco je Kulturny mesacnik dvojmesacnik? Ako hodnotite jeho uroven?

Je to rozhodnutie poslancov a neochota financovať ho mesačne. Myslím, že od plienok sa zlepšil, mal a má ambíciu stať sa komunikačným kanálom medzi mestom a jeho občanmi. Verím, že na budúci rok sa peniaze na jeho mesačnú periodicitu nájdu.


Da sa nieco urobit s istou parazitickou obcou, ktora berie vyraznu cast dani Presovcanov? Neda sa nechat Lubotice Luboticami a zobrat priemyselnu zonu (a rovnako aj tzv. sidlisko Pod Hajom) spat tam, kam logicky a realne patri? Viete si predstavit fungovanie PO a okolitych obci na principe BA a KE, teda mesto a miestne casti so svojim mestskym a miestnymi zastupitelstvami?

Ľubotice vyrástli vďaka Prešovu, v 90-tych rokoch využili legislatívnu dieru a osamostatnili sa a aj keď dane idú do obce, občania využívajú MHD, cesty.. Bohužiaľ, táto situácia sa nedá zvrátiť. Pripravujeme však Kartu Prešovčana, ktorá by mala zvýhodniť občanov s trvalým pobytom v meste Prešov. Mestské časti – V zásade by to bolo prospešné, museli by s tým ale súhlasiť obce.


Hodnotite pozitivne rozmnozenie sa hazardnych herni v centre mesta? Ake su kompetencie mesta v takychto pripadoch?

Herne – Mesto v tomto prípade dáva len povolenie na prevádzkový čas, licenciu udeľuje Ministerstvo financií, patrí to do kompetencií štátu. Mesto nemôže zakázať prevádzkovanie herní, bolo by to porušenie ústavných práv, takisto nemôže zakázať súkromným vlastníkov domov, aby niekomu prenajali svoj obchodný priestor.


Dobrý deň pán primátor, mňa zaujíma ako si vyberáte ľudí alebo organizácie, ktorím dávate časť svojho platu. Vyberáte si ich sám alebo je na to určené komisia?

Je to na základe návrhu Odboru sociálneho, bytového a zdravotníctva MsÚ. Zoznam je zverejnený na

https://www.presov.sk/portal/?c=12&id=6324


A čo zodpovednosť za nedodržanie zmluvných podmienok, nekvalitnej práce, zneužívania funkcií? Vyvodili sa už nejaké dôsledky v prospech mesta? Mám na mysli napr. amfiteáter, Zimný štadión, Prešov Real, stravné lístky pre exprimátora M. Benča...

Ako v prípade Amfiteátra, aj Zimného štadióna sme odstúpili od zmluvy, v prípade Realu bolo voči konateľovi spoločnosti vedené trestné stíhanie.


Ja by som sa chcel opytat, ci by student(i) umeleckeho smeru mohli vystavit svoje fotograficke prace v nejakych priestoroch v PO bez poplatku?

Mohli. Mám velmi blízky vzťah k umeniu. Ak majú študenti záujem, môžu sa obrátiť na sekretariát. Obratom všetko vyriešime.


Ako môže občan prešova pomôcť mestu? Či už podnetmi, kritikou alebo konkrétnou aktivitou je možné zapojiť sa do diania mesta či skôr priamo projektoch organizovaných radnicou? Čo by ste robili ak by ste chceli pomôcť ale nechceli sa naťahovať s politickými štruktúrami poslancov? Osobne chcem pomôcť s budovaním prešova bez nejakých politických naťahovačiek a machinácií. Podporili by ste napr. občianske združenie, ktoré by sa niečim takýmto zaoberalo? V spojitosti s "hladom po informáciách prešovčanov" by minimálne mohlo sústreďovať relevantné otázky a s vaším odobrením žiadať príslušné inštitúcie o odpovede či aktivitu.

Rovnako ako vy uvažujeme na vytvorení občianského združenia Za lepší Prešov, aby sa konkrétne nápady, myšlienky a vízie mohli postupne pretaviť do reálnych projektov. V priebehu krátkej doby vytvoríme nový informačný kanál na Internete, kde by každý, kto má záujem na riešení konkrétneho problému, či prípadne má projekt, resp. víziu mohol komunikovať priamo so mnou, čím vyvinieme tlak na úradníkov, ktorí častokrát nie sú dostatočne pružní.


Čo považujete za svoj najväčší ekonomický alebo procesný úspech na mieste primátora? Určite každí vidí, že Prešov krásne ožil v porovnaní s minulosťou.

Je to veľmi náročná práca a reálne výsledky sa prejavia väčšinou až po dlhšom období. Začali sme hýbať s dopravou, ukončili sme priemyselný park cca za cca 350.mil Sk. Doposiaľ sme získali z EU fondov cca 200 mil. Sk, vyhrali sme všetky súdne spory s p. Jarkovským. Mesto výrazne ožilo, výrazne viac dostal priestor tretí sektor v rámci sociálnej a charitatívnej oblasti. Že sa nastavili vízie, ktoré sa pevne verím budú napĺňať.


Čo by bol nejaký váš súkromný sen, ktorý by ste chceli splniť v Prešove?

Môj sen pre Prešov je, aby sme dokázali využívať geotermálnu energiu. To znamená lacnejšie teplo, geotermálna elektráreň, skleníkové hospodárstvo a aquapark.


Dobrý deň, pán primátor chcel by som sa opýtať ako ste spokojný so školstvom v rámci mesta Prešov, v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov. Myslíte si, že projekty, ktoré sa tvoria mestom pre deti sú dostatočné? Prečo a nepodporujú projekty, ktoré deti bavia ale iba tie, na ktoré je účasť pre deti povinná - pokynom mesta a myslíte si, že ich to baví a všetko je fajn keď ich prišlo toľko veľa? Mimochodom koľko základných škôl v meste Prešov sa Vám podarilo "zatepliť" formou podpory z fondov? Nezdá sa Vám to ako neúspech?

získali sme viac ako pol miliardy eur z eurofondov na rekonštrukciu základných škôl – Prešov sa dostal na prvú priečku v hodnotení slovenských miest, ktoré boli úspešné pri podávaní projektov na obnovu školskych budov a zariadení. Do 1 roka by mohli byť tieto projekty zrealizované a potom aj z týchto úspor chceme realizovať aj opravu ďaľších škôl. Prosím o trpezlivosť, veci v samospráve sa hýbu výrazne pomalšie ako v súkromnej sfére. Súčasťou rekonštrukcie týchto škôl je aj modernizácia špecializovaných učební a vytvorenie nových športovísk, viď ZŠ Šmeralova, kde atletický areál je výrazne lepší ako ten, ktorý má univerzita.


Ako sa planuje podporiť Utulok pre zvierata na Sídlisku III., lebo je fakt v katastrofálnom stave trebalo by sa tam ist pozriet ako su tie psi poumiestnovane...

Útulok nepatrí mestu, jednáme s partnermi (Priatelia zvierat a pod.) a hľadáme vhodný pozemok na výstavbu útulku, ktorý ponúkneme za symbolické nájomné.


Či sa nezníží daň za psa v bytovke, lebo mame najvyššiu daň z celého SK...

Bol podaný návrh na zníženie dane za psa, avšak nebol schválený hlasovaním poslancov MsZ v predchádzajúcom období.


Pred cca 10timi rokmi stat odpredaval byty, tzv. statne byty obcanom. Zo zakona vtedy bola poskytovana zlava z ceny, napr. ked sa platilo v hotovosti, a podobne presne neviem. Mesto Presov si nad ramec svojich pravomoci presadilo do kazdej zmluvy predkupne pravo na byt po dobu 10rokov a teraz ked niekto chce predat takyto byt tak musi na Meste vyplatit to predkupne pravo=sumu zlavy ktora mu bola poskytnuta ale tu zlavu daval STAT nie MESTO a bola zo zakona. Myslim si ze aj tu sa mesto neopravnene obohacuje. Inac na katastri tu tarchu-predkupne pravo vobec neriesia a v pohode prevody bytov povoluju aj s takouto tarchou.

Väčšina bývalých tzv. štátnych bytových domov prešlo v zmysle zákona č. 138/1991 Zb. o majetku obcí dňom 01.05.1991 do vlastníctva obcí, resp. miest, ktoré boli následne ako vlastníci pri predaji bytov jednotlivým nájomcom povinné pri výpočte ceny bytu postupovať podľa zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a poskytnúť 30 % zrážku z kúpnej ceny a tiež zľavy podľa toho, koľko z kúpnej ceny bolo zaplatené v hotovosti. Tento zákon tiež upravoval povinnosť kupujúceho vrátiť nesplatenú časť ceny bytu v celej výške (poskytnuté zrážky a zľavy), ak prevedie vlastníctvo bytu na inú osobu ako na manžela, deti, vnukov alebo rodičov do 10 rokov od uzavretia zmluvy o prevode vlastníctva bytu. Predkupné právo Mesta Prešov bolo upravené všeobecne záväzným nariadením mesta Prešov iba za účelom právneho zabezpečenia vrátenia týchto zrážok a zliav, na ktoré mestu v zmysle vyššie uvedeného priznáva nárok samotný zákon. Mesto teda zriaďovaním predkupného právo v zmluvách o prevode vlastníctva bytov nekonalo nad rámec svojich právomocí. Taktiež v týchto prípadoch nedochádzalo k neoprávnenému obohacovaniu zo strany mesta, keďže vlastníkom predmetných bytov v čase ich odpredávania bolo už na základe zákona o majetku obcí mesto a mesto (nie štát) ako predávajúci rešpektujúc zákon o vlastníctve bytov, poskytovalo uvedené zrážky a zľavy.

Predaj bytov a nebytových priestorov mestom Prešov.

1. Spôsob a podmienky nadobudnutia vlastníctva bytov a nebytových priestorov v bytovom dome, práva a povinnosti vlastníkov týchto bytových domov, práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ich vzájomné vzťahy a práva k pozemku upravuje zákon č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“).

2. Mesto Prešov v súlade s § 18b tohto zákona vydalo VZN mesta Prešov č. 70/1997 o predaji bytov a nebytových priestorov (ďalej len „VZN).

3. Určenie výšky ceny bytu a ateliéru upravuje ustanovenie § 18 z. č. 151/1995 Z. z. K otázke povinnosti vrátenia zľavy a zrážky: Článok 7 VZN: Kupujúci uhradí nesplatenú časť ceny bytu, ateliéru a pozemku zistenú podľa § 18 ods. zákona v celej výške (t.j. vrátane zrážok a zliav), ak prevedie vlastníctvo k bytu alebo ateliéru na inú osobu ako na manžela, deti, vnukov alebo rodičov do desiatich rokov od uzavretia zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo ateliéru. V takomto prípade je kupujúci povinný vrátiť všetky poskytnuté zľavy uvedené v článku 4, bod 3. a čl. 7 VZN. Pre právne zabezpečenie vrátenia zrážky a zliav mesto Prešov zriadi vecné právo - predkupné právo k prevádzanému bytu a ateliéru na dobu 10 rokov.

Úprava tohto ustanovenia VZN sa opiera o §18b ods.5 zákona, ktorý znie: „Kupujúci uhradí nesplatenú časť ceny bytu alebo ateliéru zistenú podľa § 18 ods. 1 v celej výške, ak prevedie vlastníctvo bytu alebo ateliéru na inú osobu ako na manžela, deti, vnukov alebo rodičov do desiatich rokov od uzavretia zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo ateliéru. “


Dobrý deň pán primátor, zaujíma ma, či a ako bola prešetrená kauza vyúčtovania účasti prešovských basketbalistov kadetov na turnaji v Holandsku. Ďalej by som sa cgcela pozastaviť pri prešovskom mládežníckom, resp. dievčenskom basketbale. Začiatkom školského roka 2008/2009 pod BK 99 prešli dievčatá z iného klubu, chystali sa veľké plány, súťaže a pod. Pán Višňovský sľúbil, že bude rodičov informovať o činnosti klubu, bohužiaľ neprišiel ani raz. Po novom roku trénerky dievčatám oznámili, že klub končí, o čom mal pán Višňovský doručiť žiačkam potvrdenie. To sa doteraz nestalo. Napriek tomu po školách sa v tom istom čase robil nábor medzi žiakmi, kde ich lákali do toho istého klubu. Zahrávajú sa takto s rodičmi, s deťmi, ktoré naozaj chcú športovať, alebo ako to vlastne je? Bohužiaľ je situácia v mládežníckom športe taká, že zvlášť pre dievčatá takmer žiadne možnosti nie sú. V tejto súvislosti ma zaujíma Váš názor a či má mesto vytvorený program pre takéto aktivity detí. Ďakujem

Túto kauzu preveroval hlavný kontrolór mesta, kde konštatoval, že mestu nebola spôsobená škoda. Mesto poskytlo mládežníckej organizáciu dotáciu 30 tis. Sk. Problém s vyúčtovaním je problémom klubu, nie mesta. Chcem ale podotknúť, že pán Višňovský urobil mnoho pre prešovský ženský basketbal a hlavne jeho zásluhou sa Prešov pohybuje v extralige po 29. rokoch. Čo sa týka športu, chystáme novú koncepciu podpory mládežníckeho športu, ako alternatívu voči alkoholu a drogám.


Pán primátor, ste na primátorskej stoličke už dosť dlhé obdobie, aby ste sa presvedčili o tom v akom stave je mesto Prešov. Mohli by ste nám prezradiť koľko rokov by Prešov potreboval na to aby sa dostal na úroveň vyspelého strategického státisícového mesta aké je napríklad vo Švajčiarsku a zároveň by sa jeho rozpočet pohyboval v plusových hodnotách? (aspoň odhadom ... koľko rokov by ste museli byť primátorom aby sme vyššie uvedenú úroveň dosiahli?)

Môj odhad koľko potrebuje času mesto Prešov je asi 16 rokov...verím však, že za 6 až 8 rokov by tu už nemali chýbať kúpaliská, aquapark, geotermálne vrty, mestské lesoparky atď. Bohužiaľ problémov je viac ako peňazí, pričom štát na samosprávu kladie čím viac povinností, tým menej peňazí. Musím zdôrazniť, že nám veľmi komplikuje našu snahu majetková nevysporiadanosť v meste a okolí


Čo majú občania urobiť pre to aby pomohli rozvoju mesta Prešov. Čo máme robiť ak nesúhlasíme s poslancami, ktorí úmyselné škodia Prešovu a na rokovaniach Mestského parlamentu blokujú rozvoj strategických investícii ktoré sú pre mesto dôležité?

Volebný systém nezmeníme, musíme presvedčiť ľudí, že do mestského zatupiteľstva politika politických strán nie je potrebná, je potrebná politika pre občana. Treba zapojiť čo najviac ľudí, ktorým záleží na svojom okolí a osud nášho mesta im leží na srdci. A čo môžu robiť občania - prísť s nápadmi a tlačiť na svojich poslancov cez výbory mestských častí.


V den oslav I. vyrocia MAX ste bol pozvany, s pohostenim, do herne - elektronickeho casina situovaneho na prvom poschodi centra. Herne v Presove vyrastli ako huby po dazdi, mesto je mnozstvom elektronickych casin doslova zamoreme, npr. poslankyna Cizikova prevadzkuje hernu v suterennych priestoroch pod kinom Panorama a spomedzi poslancov mesta, ktorych aktivity sa uberaju tymto smerom, nie je jedina. Na vas nazor na gamblerstvo a s tym suvisiace rozpadnute rodiny a rodinne tragedie, sa radsej pytat nebudem... Ale predsa, pan primator, aky je to pocit nechat sa hostit za peniaze chudakov, skrachovancov, patologickych hracov? Chutilo vam?

Odpoviem Vám aj napriek tomu, že Vaša otázka bola veľmi ironická...na tejto akcii som sa nezúčastnil, do týchto podnikov nechodím. Na gamblerstvo máme pravdepodobne rovnaký názor. Som zásadne proti.


Kreslo primátora a poslancov MsZ nie je súkromným vlastníctvom žiadnej politickej strany a tobôž nie vlastníctvom žiadneho nezávislého poslanca. Je to len mandát, ktorý vám bol na omedzený čas v demokratických voľbách občanmi prepožičaný na to, aby ste spravovali a chránili ich záujmy podľa princípov demokracie. Polovica volebného obdobia uplynula, môžete v krátkosti zhodnotiť svoje pôsobenie vo funkcii primátora, uviesť dosiahnuté úspechy, pozitíva svojho pôsobenia? Myslíte si, že ste v kresle primátora pre mesto Prešov prínosom?

Nie som tu na nič iné, len a len na riešenie problémov mesta, som tu na to, aby som riešil aktuálne akútne problémy, hľadal strednodobé riešenia a nastavil vízie do budúcnosti a to v súlade s mojim predvolebným heslom Šancu mladým, priestor schopným. V zásade sa veci hýbu pozitívnym smerom. Niektoré projekty pozastavila, alebo spomalila ekonomická kríza, najdôležitejšie problémy sa však riešia. Hlavne dopravná situácia v meste, spúšťa sa projekt bytovej výstavby, ihrísk, športovísk, opravujú sa školy, úspešne štartujeme projekt Mestečka seniorov aj Kulúrneho mestečka na Amfiteátri, tlačíme na projekt EHMK revitalizácia Solivarov a mnoho ďalších projektov. Mesto Prešov nesporne ožilo po kultúrnej, aj športovej stránke, zase kope extraligu a to nielen vo futbale. Mojim cieľom je, aby čo najviac Prešovčanov, ktorí majú záujem o rozvoj mesta a o dobré meno Prešova bolo integrovaných do priameho, alebo nepriameho rozhodovania o osude mesta. Chcem povedať, že vo funkcii primátora pracujem neuveriteľne tvrdo, avšak teším sa spolu s Vami každému úspechu a som presvedčený, že veľké chvíle nášho mesta prídu spolu s veľkými projektami.


Ako sa vyvija spoluprava s KE po tesnej prehre v kandidature na EHMK 2013?

Spolupráca s KE EHMK – dovolím si poopraviť, Prešov neprehral, ani nezvíťazil, ale stal sa súčasťou projektu. Hľadáme optimálny spôsob začlenenia Prešova do spoločného projektu, tak v kultúrnej, ako aj investičnej oblasti. Súčasťou projektu je revitalizácia starého Solivaru, Opálových baní a Soľných kúpeľov a to v spolupráci z národným projektom.


Dalo by sa nieco spravit s tym, aby centrum mesta cez vikendy nebolo take vymrete? Cital som forum, kde pisali Poliaci, ktori navstivili Presov a robili si z toho srandu, ze tu zdochol pes. Ked prisli do centra napriklad v sobotu o 14:00, tak vsetko pozatvarane, nikde ani noha. Zdalo sa im to velmi divne na stotisicove mesto. U nich to vraj v takych mestach zije. V suvislosti s tym by ma aj zaujimalo, ci u nas v centre su cez vikend vsetky restauracie a bary pozatvarane preto, lebo tam nema kto chodit, alebo naopak, ci tam nikto nechodi preto, lebo je vsetko pozatvarane. Takze dali by sa do centra prilakat ludia pocas vikendov v dennom case? A nie len v lete na dni mesta, ale po cely rok, samozrejme ak nepadaju krupy a pod.

Centrum mesta – V poslednom období sa snažíme oživiť centrum mesta, preto tam tlačíme rôzne kultúrne akcie, jarmoky, výstavy, stánky, koncerty. Pravidelne sa konajú burzy starožitností... Mesto ožíva hlavne v letných dňoch, keď sú otvorené letné terasy, . Cez víkendy sa ľudia skôr tlačia von z mesta, do prírody, pokiaľ viem, je dostatok kaviarní v meste, ktoré sú otvorené aj cez víkend, aj keď sú takmer poloprázdne.