Investori a projekty

 

Ako stojime s lakanim investorov do nasho mesta? (boli ohlasovane nemecke firmy napr. ta s hi-tech) Vidite to pozitivne? Pretoze to v dnesnej dobe zacina byt nie velmi privetive z hladiska zamestnanosti a mnoho mladych a perspektivnych ludi sa stahuje do zapadnych casti statu.

Do priemyselného parku Záborské majú záujem prísť zatiaľ dvaja investori, ktorí si zatiaľ neželajú zverejniť mená firiem. Ďalší prejavili záujem neoficiálne, čakajú na hospodárske oživenie.


Ake su vysledky Stavebneho fora z Vasho pohladu? V com vidite pozitiva a v com negativa? Crtaju sa tu nejake perspektivne stavby? (napr. Solivaria?)

Akcie typu Stavebné fórum, sympózioum „Green ways“ sú príležitosťou na prezentovanie Prešova a jeho potenciálu. Stavebné fórum bolo zaujímavé tým, že Prešovčania (odborná verejnosť) dostali z prvej ruky od p. riaditeľa NDS informácie o postupe prác pri výstavbe diaľnice a rýchlostných ciest. Tým, že sa diskutuje a otvoria sa problémové veci, vieme byť nápomocní pri ich riešeniach tak ako je to napr. s ukončením diaľnice Chminianska Ves – Prešov, kde nastalo zdržanie kvôli p. Jarkovskému, kde si uplatňoval svoje tradičné podnikateľské zámery. Prisľúbil som p. Chomovi pomoc.


Neda mi sa neopytat na uz klise otazku: Co z bazenom alebo mozno aj aquaparkom? Nemyslite si, ze to take mesto, ale aj okres resp. cely region ako je Presov potrebuje? Tymto by sa dal pekne rozprudit cestovny ruch u nas.

Bazén – je pripravená štúdia a hľadajú sa možnosti financovania cez EF, alebo PPP projekty. S rektorom PU profesorom Matlovičom je pripravená dohoda o spoločnom peojekte, aby sa areál využíval aj pre potreby Fakulty Telesnej výchovy a športu. Na bazén sú však potrebné financie. Odhad investície je okolo 10 mil. €, čo je cca 300 mil Sk. Aquapark na Delni – je súkromnou investíciou. Súkromná firma mala schválený projekt cez EF na 150 mil. Sk, čo je 50 % celkových nákladov. Možný začiatok výstavby je jar budúceho roka.


Tak pán Hagyari ja by som sa chcel spýtať kde je aspoň jedna vec zrealizovaná, nápady máte každý týždeň ale kde je nejaký výsledok?

Sú veci, ktoré sa dajú riešiť okamžite, stačí chcieť a byť aktívny, sú ciele strednodobé a sú vízie... Bohužiaľ, čo som zistil po mojom príchode do Prešova, vízie neboli žiadne, strednodobé plány minimálne a na stole veľké množstvo akútnych problémov. Priorita je doprava. Rozhýbali sme Národnú diaľničnú spoločnosť, spustila sa križovatka smer Cemjata s pripojením na severný obchvat a tunel do KE, kde sa má výstavba tunela a severného obchvatu začať už budúci rok. Najmä na základe mojej iniciatívy sa vyriešil problém Drutarovský a dnes sú takmer 2/3 Nábrežnej ulice dokončené. V lete sa Drutarovským dom zbúra a Nábrežná sa do konca roka dokončí. Rozbehlo sa riešenie nultého okruhu, projekt Okružná, v lete tohto roku sa bude rekonštruovať hlavná križovatka, kde vzniknú nové pruhy, prejazd sa zrýchli, následne po dokončení sa spustí projekt zelenej vlny od Popradu. Dokončí sa svetelná križovatka od Sabinova, Šidlovec, Sídlisko 3, Sabinovská.
Dnes už môžeme len spomínať na polhodinové státie na vedľajších cestách pri ZVL, kde sa ešte v r.2007 spustila svetelná križovatka. Toho roku sa spustila malá zelená vlna na Sekčove a ako prví na Slovensku máme z dôvodu zvýšenia bezpečnosti nasvetlené priechody pre chodcov, zaviedli sme asistenciu Mestskej polície pri školách. Pripravujú sa reálne projekty bytovej výstavby, tzv. štarovacích bytov pre mladé rodiny a sociálne byty nie pre neprispôsobivých... Začali sa budovať nové detské ihriská, o čom hovorím na inom mieste. V štúdii máme pripravený aj projekt Prešov Arény s výstavným a kongresovým centrom a bazénom. Spolu s Univerzitou hľadáme zdroje cez štát, PPP projekty alebo eurofondy.
Je mi ľúto, že doteraz takéto vizionárske projekty Prešovu chýbali, v opačnom prípade, ak by bolo možné nasadnúť do rozbehnutého vlaku a pokračovať, boli by sme už kdesi inde. Chcem zdôrazniť, že je rozdiel napĺňať takéto projekty v samospráve a v súkromnom sektore, kde od myšlienky k realizácii je relatívne krátky čas, rok, rok a pol, v samospráve to trvá trikrát dlhšie vzhľadom na postupy cez komisie, výbory mestských častí, mestskú radu, cez zastupiteľstvo, vrátane verejného obstarávania, kde všade sú lehoty... Hádam ešte pripomenúť, že v prvom roku môjho pôsobenia, sme išli podľa starého rozpočtu, ktorý bol schválený ešte v predchádzajúcom volebnom období, v druhom roku sme dostali peniaze len na projektové dokumentácie a až v treťom roku je reáne vôbec niečo spustiť...
Po rokoch sa opäť budujú športoviská a multifunkčné ihriská, viď Šidlovec, Zimná ulica, atletická dráha na Šmeralovej, vybudujeme ihriská v každej mestskej časti, ktoré budú monitorované priemyselnými kamerami. Dotiahmli sme súkromných investorov na reálnu bytovú výstavbu, v príprave je okolo 3000 bytov, niektoré projekty sú však z dôvodu finančnej krízy pozastavené a dočasne odsunuté. Veľmi reálne je aj Mestečko seniorov, ktoré schválilo aj Mestské zastupiteľstvo, kondomínium pre seniorov s kompletnou starostlivosťou, ale aj relaxačnou a oddychovou zónou pre Prešovčanov s kúpeľným korzom. Projekt Soľných kúpeľov a rekonštrukcie celej historickej časti Solivarov závisí od projektu EHMK, máme aj vážnych súkromných investorov, ktorí sa chcú na tomto projekte spolupodieľať. Projekt Soľných kúpeľov by mal byť v budúcnosti výkladnou skriňou a pýchou Prešova, čo by som si zo srdca prial...


Planuje sa v blizkej dobe investovat do geotermalnych vrtov, aby sme neboli zavisli od energie zemneho plynu? Popripade, ci mate informacie o planovanych investiciach do inych alternativnych zdrojov energie v meste? (myslim, ze Spravbyt opat investoval do kotolne na biomasu)

Geotermálne vrty – Prešov má bohužiaľ smolu, že pôvodné geotermálne vrty nie je možné využiť kvôli posunutiu podložia. Nové vrty stoja cca 100 mil. Sk a na tie sa musia nájsť zdroje, prípadne spoluinvestor. Neviem si však predstaviť budúcnosť Prešova bez geotermálnej energie a jej využitiu na vykurovanie, v skleníkovom hospodárstve, geotermálnej elektrárni, či Aquaparku. Našim poradcom v tejto oblasti je Ing. Halász, honorárny konzul Islandu, ktorý sa touto problematikou zaoberá viac ako 30 rokov a spolupracuje aj s islandskými firmami. Spravbyt uviedol do prevádzky kotolňu na biomasu. Zmena palivovej základne z plynu na biomasu je v našom meste problematická, nakoľko PO sa nachádza v pásme ochrany ovzdušia, preto sa môžeme pri rekonštrukciach orientovať spravidla na solárne panely (plánujeme ich na Domove pre seniorov na Veselej ulici).


Kde su tie slubovane obchodne centra (Forum, Arkadia, ...) Kde su tie centra "volneho casu"(bazen, velky vystavny areal pri hale ktori mal konkurovat Inchebe).

Veľké investičné projekty si vyžadujú dlhodobú prípravu – majetkoprávne usporiadanie, získanie zdrojov. Ani jeden projekt nie je v štádiu „nič neostalo“, naopak snažíme sa aj teraz v čase krízy získať zdroje a hľadať investorov.


Dobry den, pan primator, mate naslubovanych alebo rozrobenych milion akcii. Na tom sa priživuje kopa firiem, Aku mate nepriamu ucast v nich?

Neostáva mi nič iné len sa nad Vašou poznámkou pousmiať... Veľké projekty sa robia cez medzinárodné vestníky a nie nástenkové tendre, kde sa zapájajú aj najväčšie stavebné firmy na svete, ako je to v prípade Okružnej, kde zvíťazila spoločnosť Eurovia, prípadne francúzska spoločnosť Vinci park, najväčšia parkovacia spoločnosť na svete. V prípade, že máte nejaké „info“, kľudne to zverejnite, aj s dôsledkami, ktoré pre Vás v prípade nepotvrdenia sa vyplývajú. Ja som sa do Prešova nevrátil ako chudobný človek, ani ako zlodej, ktorý sa prišiel nabaliť. Prišiel som riešiť problémy mesta so všetkými schopnými ľuďmi, ktorí o to majú záujem.


Kedy sa pohne situacia v meste, co sa tyka zamestnanosti, nakolko v tretom najvacsom meste na Slovensku je najvacsim zamestnavatelom sektor zdravotnictva respektive nemocnica a druhym je Presovska univerzita?

Musím skonštatovať, že Prešov si svoje najväčšie šance zameškal, keď mesto spolu s VUC nenašlo spoločnú reč a odvahu ísť do projektov veľkých priemyselných parkov v čase, keď stál 1 m2 40-60, - Sk/m2. Minulý rok tu bol potenciálny veľký investor Mercedes so záujmom vyrábať u nás model A. Ideálne miesto pre potreby tohto investora Grófske bolo súkromným vlastníctvom, kde vlastníci žiadali 800. - Sk/m2, pričom štátna podpora bola maximálne 200. -Sk/m2, čo bola cena obvyklá. Mesto nemalo žiadne scelené pozemky potrebného rozsahu, ktoré by mohlo poskytnúť a tak investor skončil v Maďarsku. Namiesto podikateľa, ktorý by pozemky sceľoval na priemyselné zóny, sme mali v minulosti takých, ktorí skupovali pozemky na cintorínoch a verejných komunikáciách. Svitá však na lepšie časy, dokončili sme projekt IP Záborské s rozlohou 25 ha a rysujú sa menší investori od 50 do 400 prac. miest. Niektorí sú veľmi reálni, niektorí čakajú na prvé náznaky oživenia ekonomiky.


No a Soľné kúpele...budú, nebudú? Aspoň časť eventuálnych dovolenkujúcich udržať na domácej pôde.

Soľné kúpele – je potrebné vysporiadať 3 ha pozemkov na Solivare a výmenu za mestské lesy pri Branisku. Je potrebný súhlas poslancov, bude predložený v krátkom čase. Ak sa to odsúhlasí, môžeme sa uchádzať o fondy v rámci podpory rozvoja turistiky, ale aj vzniku nových pracovných miest – išlo by o cca 200 ľudí. Tento projekt má šancu, jedná sa o unikátny projekt v strednej Európe. Malo by ísť o mestskú invstíciu, v prípade, že by to nešlo, je pripravená aj alternatíva súkromnej investície.


Ktore konkretne velke projekty budu dokoncene do konca vasho funkcneho obdobia? Ako to vyzera so sochou Krista? Vrajze aj v Polsku je nejaka podobna... a vyssia. Vdaka za odpovede, drzim vam palce...

Konkrétne veľké projekty dokončené – V prvom rade chcem povedať, že od môjho nástupu do funkcie primátora sme zdvojnásobili investície v meste. Dokončil sa IP Záborské, postavil sa Lear, dokončí sa Nábrežná ul, preinvestuje sa 200 mil Sk na ZŠ, začne sa projekt Mestečko Seniorov na Cemjate, Okružná ulica, Hlavná križovatka... Pravdepodobne sa nám nepodarí začať Prešov Arénu s výstavným a kongresovým centrom, vzhľadom na súčasné finančné možnosti štátu a developerov. Socha Krista - začiatok výstavby je plánovaný na rok 2011, ak sa nič nestane. V súčasnosti je odliaty model veľkosti 3,3 metra, podotýkam však, že socha je súkromný projekt, ktorý s mojim pôsobením na pozícii primátora nesúvisí.


V súvislosti s OC Forum mám niekoľko otázok:
- ako mesto rieši zmluvný vzťah s investorom keď podľa informácií z tlače firma nekomunikuje?
- aké sú pokuty a sankcie za omeškanie s výstavbou a ukončením stavby?
- prepadne zmluvná zabezpeka 10.mil. Sk?
- bola už mestu uhradená KC za pozemky?
- je možné odstúpiť od zmluvy?
- neuvažujete obnoviť staré trhovisko na pôvodnom mieste keďže s výstavbou sa nezačalo a stavba už reálne nemôže byť ukončená do 5 rokov od podpísania zmluvy?
Ďakujem za odpoveď

Tento projekt bol od počiatku komplikovaný. Schválilo ho bývalé zastupiteľstvo a podpísal ho bývalý primátor. Súčasná nečinnosť vyplýva z 3 základných bodov.
1. Nedoriešený pozemok v časti na rohu Okružnej a Štefánikovej, resp. nedohoda investora a súkromných vlastníkov, tento problém sa aj za mojej priamej intervencie vyriešil, investor mal zaplatiť za tieto pozemky a sceliť celé územie.
2. Finančno ekonomický problém - súčasná ekonomická situácia, ktorá nie je naklonená developerom. Rokoval som nikoľkokráto so zástupcami investora, potvrdili, že Prešov ako projekt je pre nich zaujímvavý a mali by v ňom pokračovať
3. Tretím aspektom je prípadné zbúranie Tesca, jeho umiestnenie v spodnej časti a de facto vytvorenie úplného celistvého projektu z Hlavnej ulice, až po Kúpeľnú ulicu. Čaká sa na záverečné vyjadrenie Tesca. Podľa mojich posledných informácií Tesco predbežne súhlasilo s takýmto riešením a výstavba by sa mohla začať budúcu jar.
Staré trhovisko bude obnovené na starom mieste. Nové trhovisko by malo vyrásť po dobudovaní centra.


Ta podzemna kaviaren nedaleko kostola sv. Mikulasa sa nikdy neotvori?

Treba povedať, že je to súkromný projekt súkromného majiteľa, mesto ho vyzvalo na komunikáciu, bohužiaľ neragoval. Vzhľadom nato, že s týmto priestorom nie je žiadny problém, mesto nemá možnosť prinútiť majiteľa, aby prevádzkoval svoje priestory. Osobne si viem v tomto priestor predstaviť nejakú milú predajničku suvenírov, ľudových predmetov, na spôsob ÚĽUV-u


Kedy mesto prevezme od techn. múzea v KE starý Solivar, aby sa mohlo začať s rekonštrukčnými prácami a ich obnovou- trvá to priveľmi dlho. Ďakujem

Tlačíme na to dva roky, atakujeme ministerstvo kultúry, hospodárstva aj Technické múzeum, bohužiaľ nenachádzame potrebnú ochotu. Som tiež presvedčený, že mesto Prešov by bolo lepším správcom tejto kultúrnej pamiatky. Technické múzeum však získalo z EU fondov finančné prostriedky na rekonštrukciu Solivarov, s rekonštrukciou podľa projektu by sa malo začať v dohľadnej dobe. Ako som už písal, pripravuje v rámci projektu EHMK národný projekt Soľné bane, Opálové Bane, Zlatá Baňa. Na tomto projekte nám veľmi záleží.


Myslím si, že Prešov má už OC a hypermarketov dosť a je potrebné budovať parky a oddychové zony.

Ak sa súkromný investor rozhodne na svojom pozemku postaviť ďalšie OC a je to v súlade so stavebným zákonom v zóne, kde to územný plán umožňuje, tak to v zásade nevieme ovplyvniť.


V akom stave je možnosť využívania geotermálnej energie a akí odborníci na možnosti jej využívania pracujú, resp. budú pracovať.

V roku 2008 bola urobená štúdia na geotermálny vrt, na využitie ktorého má mesto práva. Vedieme rokovania s investormi o spoločnom postupe. Využívanie geotermálnej energie je v záujme mesta, ale je to tak finančne náročné, že samotné Mesto Prešov nie je schopné takúto investíciu zrealizovať.


Dobry deň, chcel by som sa opýtať, aká je situácia s pozemkami okolo štadiona FC Tatran a či mesto už rozhodlo ohľadom tejto situácie.

Aj mesto, aj ja osobne podporujem rozvoj športu, vrátane futbalu. Na môj podnet vzniká v PO futbalová akadémia, ktorá bude zbierať futbalové talenty z celého kraja pod hlavičkou Tatranu.. Mesto dalo súhlas na rekonštrukciu štadiónu, ktorej nič nebráni. Som však proti tomu, aby sa hektárové pozemky dali FC zadarmo, tak ako sa to udialo v minulosti s pozemkami pod štadiónom, bez vecného bremena využívania len na šport, bez predkupného práva. Ak by sa majitelia rozhodli zrušiť futblový klub, tieto pozemky majú dnes obrovskú hodnotu.
Mesto je pripravené participovať na spoločnom projekte s FC v prípade, že sa rozhodne pre výstavbu v okolí štadióna. Jedná sa však o biznis časť, teda shopping, bizniscentrum, hotelové centrum, byty a parkoviská.